iso_639-2 - en to da translation catalogue (480 entries)

en: Abkhazian
da: abkhasisk

en: Achinese
da: achinesisk

en: Acoli
da: acoli

en: Adangme
da: adangme

en: Adyghe; Adygei
da: adygé; adygei

en: Afar
da: afar

en: Afrihili
da: afrihili

en: Afrikaans
da: afrikaans

en: Afro-Asiatic languages
da: afroasiatiske sprog

en: Ainu
da: ainu

en: Akan
da: akan

en: Akkadian
da: akkadisk

en: Albanian
da: albansk

en: Aleut
da: aleutiske sprog

en: Algonquian languages
da: algonkiske sprog

en: Altaic languages
da: Altaiske sprog

en: Amharic
da: amharisk

en: Angika
da: angika

en: Apache languages
da: apachesprog

en: Arabic
da: arabisk

en: Aragonese
da: aragonisk

en: Arapaho
da: arapaho

en: Arawak
da: arawak

en: Armenian
da: armensk

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
da: aromunsk; vlakkisk

en: Artificial languages
da: kunstsprog

en: Assamese
da: assamesisk

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
da: asturiansk; llionsk

en: Athapascan languages
da: athapascan-sprog

en: Australian languages
da: australske sprog

en: Austronesian languages
da: austronesiske sprog

en: Avaric
da: avarisk

en: Avestan
da: avestisk

en: Awadhi
da: awadhi

en: Aymara
da: aymará

en: Azerbaijani
da: azerbaijansk

en: Balinese
da: balinesisk

en: Baltic languages
da: baltiske sprog

en: Baluchi
da: baluchi

en: Bambara
da: bambara

en: Bamileke languages
da: bamileke sprog

en: Banda languages
da: banda-sprog

en: Bangla
da: bangla

en: Basa
da: basa

en: Bashkir
da: bajkirsk

en: Basque
da: baskisk

en: Batak languages
da: batak-sprog

en: Beja; Bedawiyet
da: beja

en: Belarusian
da: hviderussisk

en: Bemba
da: bemba

en: Bengali
da: bengali

en: Berber languages
da: berbiske sprog

en: Bhojpuri
da: bhojpuri

en: Bihari languages
da: bihariske sprog

en: Bikol
da: bikol

en: Bini; Edo
da: bini

en: Bislama
da: bislama

en: Blin; Bilin
da: blin; bilin

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
da: blissymboler; bliss

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
da: bokmål, norsk; norsk bokmål

en: Bosnian
da: bosnisk

en: Braj
da: braj

en: Breton
da: bretonsk

en: Buginese
da: buginesisk

en: Bulgarian
da: bulgarsk

en: Buriat
da: buriat

en: Burmese
da: murmesisk

en: Caddo
da: caddo

en: Catalan; Valencian
da: catalansk; valensisk

en: Caucasian languages
da: kaukasiske sprog

en: Cebuano
da: cebuano

en: Celtic languages
da: keltiske sprog

en: Central American Indian languages
da: mellemamerikanske indianske sprog

en: Central Khmer
da: central khmer

en: Chagatai
da: chagatai

en: Chamic languages
da: chamiksprog

en: Chamorro
da: chamorro

en: Chechen
da: tjetjensk

en: Cherokee
da: cherokee

en: Cheyenne
da: cheyenne

en: Chibcha
da: chibcha

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
da: nyanja; cinyanja

en: Chinese
da: kinesisk

en: Chinook jargon
da: chinook jargon

en: Chipewyan; Dene Suline
da: chipewyan

en: Choctaw
da: choctaw

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
da: kirkeslavisk; oldbulgarsk

en: Chuukese
da: chuukese

en: Chuvash
da: tjuvaskisk

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
da: klassisk Newari; oldnewari; klassisk nepalbhasa

en: Classical Syriac
da: klassisk syrisk

en: Coptic
da: koptisk

en: Cornish
da: cornisk

en: Corsican
da: korsikansk

en: Cree
da: cree

en: Creek
da: muskogee

en: Creoles and pidgins
da: kreolsk og pidgin

en: Creoles and pidgins, English based
da: kreolsk og pidgin, baseret på engelsk

en: Creoles and pidgins, French-based
da: kreolsk og pidgin, baseret på fransk

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
da: kreolsk og pidgin, baseret på portugisisk

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
da: Krim-tatarisk; Krim-tyrkisk

en: Croatian
da: kroatisk

en: Cushitic languages
da: kushitiske sprog

en: Czech
da: tjekkisk

en: Dakota
da: dakota

en: Danish
da: dansk

en: Dargwa
da: dargwa

en: Delaware
da: delaware

en: Dinka
da: dinka

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
da: divehi

en: Dogri
da: dogri

en: Dogrib
da: dogrib

en: Dravidian languages
da: dravidiske sprog

en: Duala
da: duala

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
da: hollandsk, middelalderligt (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
da: hollandsk; flamsk

en: Dyula
da: dyula

en: Dzongkha
da: dzongkha

en: Eastern Frisian
da: østfrisisk

en: Efik
da: efik

en: Egyptian (Ancient)
da: oldægyptisk

en: Ekajuk
da: ekajuk

en: Elamite
da: elamitisk

en: English
da: engelsk

en: English, Middle (1100-1500)
da: engelsk, middel- (ca. 1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
da: engelsk, old- (ca. 450-1100); angelsaksisk

en: Erzya
da: erza

en: Esperanto
da: esperanto

en: Estonian
da: estisk

en: Ewe
da: ewe

en: Ewondo
da: ewondo

en: Fang
da: fang

en: Fanti
da: fanti

en: Faroese
da: færøsk

en: Fijian
da: fijisk

en: Filipino; Pilipino
da: filipino; pilipino

en: Finnish
da: finsk

en: Finno-Ugrian languages
da: finsk-ugriske sprog

en: Fon
da: fon

en: French
da: fransk

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
da: fransk, middelalderligt (ca.1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
da: fransk, old- (842-ca.1400)

en: Friulian
da: friulisk

en: Fulah
da: fulah

en: Ga
da: ga

en: Gaelic; Scottish Gaelic
da: gælisk; Skotsk gælisk; Gælisk (skotsk)

en: Galibi Carib
da: caribisk; caraibisk; karibisk

en: Galician
da: galicisk

en: Ganda
da: luganda

en: Gayo
da: gayo

en: Gbaya
da: gbaya

en: Geez
da: geez

en: Georgian
da: georgisk

en: German
da: tysk

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
da: tysk, middelhøj- (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
da: tysk, oldhøj- (ca. 750-1050)

en: Germanic languages
da: germanske sprog

en: Gilbertese
da: gilbertansk

en: Gondi
da: gondi

en: Gorontalo
da: gorontalo

en: Gothic
da: gotisk

en: Grebo
da: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
da: oldgræsk (til 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
da: græsk, moderne (1453-)

en: Guarani
da: guarani

en: Gujarati
da: gujarati

en: Gwich'in
da: gwich'in

en: Haida
da: haida

en: Haitian; Haitian Creole
da: haitisk; haitisk kreolsk

en: Hausa
da: hausa

en: Hawaiian
da: hawaiansk

en: Hebrew
da: hebraisk

en: Herero
da: herero

en: Hiligaynon
da: hiligaynon

en: Himachali languages; Western Pahari languages
da: himachali sprog; vestpahari sprog

en: Hindi
da: hindi

en: Hiri Motu
da: hiri Motu

en: Hittite
da: hittisk

en: Hmong; Mong
da: hmong; mong

en: Hungarian
da: ungarsk

en: Hupa
da: hupa

en: Iban
da: iban

en: Icelandic
da: islandsk

en: Ido
da: ido

en: Igbo
da: igbo

en: Ijo languages
da: ijo-sprog

en: Iloko
da: iloko

en: Inari Sami
da: inari-samisk

en: Indic languages
da: Indiske sprog

en: Indo-European languages
da: Indoeuropæiske sprog

en: Indonesian
da: indonesisk

en: Ingush
da: ingusjisk

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
da: interlingua

en: Interlingue; Occidental
da: interlingue

en: Inuktitut
da: inuktitut

en: Inupiaq
da: inupiaq

en: Iranian languages
da: Iranske sprog

en: Irish
da: irsk; Gælisk (irsk)

en: Irish, Middle (900-1200)
da: irsk, middelalderligt (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
da: irsk, old- (til 900)

en: Iroquoian languages
da: irokesiske sprog

en: Italian
da: italiensk

en: Japanese
da: japansk

en: Javanese
da: javanesisk

en: Judeo-Arabic
da: jødisk-arabisk

en: Judeo-Persian
da: jødisk-persisk

en: Kabardian
da: kabardi

en: Kabyle
da: kabyle

en: Kachin; Jingpho
da: kachin

en: Kalaallisut; Greenlandic
da: kalaallisut; grønlandsk

en: Kalmyk; Oirat
da: kalmyk; oirat

en: Kamba
da: kamba

en: Kannada
da: kannaresisk

en: Kanuri
da: kanuri

en: Kara-Kalpak
da: karakalpakisk

en: Karachay-Balkar
da: karatjask (Balkarisk)

en: Karelian
da: karelisk

en: Karen languages
da: karen-sprog

en: Kashmiri
da: kashmirsk

en: Kashubian
da: kashubisk

en: Kawi
da: kawi

en: Kazakh
da: kasakhisk

en: Khasi
da: khasi

en: Khoisan languages
da: khoisanske sprog

en: Kikuyu; Gikuyu
da: kikuyu; gikuyu

en: Kimbundu
da: kimbundu

en: Kinyarwanda
da: kinyarwanda

en: Kirghiz; Kyrgyz
da: kirgisisk

en: Klingon; tlhIngan-Hol
da: klingon; tlhIngan-Hol

en: Komi
da: komi (syrjænsk)

en: Kongo
da: kongo

en: Konkani
da: konkani

en: Korean
da: koreansk

en: Kosraean
da: kosraean

en: Kpelle
da: kpelle

en: Kru languages
da: kru-sprog

en: Kuanyama; Kwanyama
da: kuanyama

en: Kumyk
da: kumyk

en: Kurdish
da: kurdisk

en: Kurukh
da: kurukh

en: Kutenai
da: kutenai

en: Ladino
da: ladino

en: Lahnda
da: lahnda

en: Lamba
da: lamba

en: Land Dayak languages
da: land dayak-sprog

en: Lao
da: laotisk

en: Latin
da: latin

en: Latvian
da: lettisk

en: Lezghian
da: lezghian

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
da: limburgisk

en: Lingala
da: lingala

en: Lithuanian
da: litauisk

en: Lojban
da: lojban

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
da: plattysk; nedertysk; nedersaksisk; tysk, plat-; tysk, neder-; saksisk, neder-

en: Lower Sorbian
da: nedresorbisk

en: Lozi
da: lozi

en: Luba-Katanga
da: luba-katanga

en: Luba-Lulua
da: luba-lulua

en: Luiseno
da: luiseño

en: Lule Sami
da: lule-samisk

en: Lunda
da: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
da: luo (Kenya og Tanzania)

en: Lushai
da: lushai

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
da: luxembourgsk

en: Macedonian
da: makedonsk

en: Madurese
da: madurese

en: Magahi
da: magahi

en: Maithili
da: maithili

en: Makasar
da: makasar

en: Malagasy
da: malagasy

en: Malay
da: malajisk

en: Malayalam
da: malayalam

en: Maltese
da: maltesisk

en: Manchu
da: man

en: Mandar
da: mandar

en: Mandingo
da: mandingo

en: Manipuri
da: manipuri

en: Manobo languages
da: manobo-sprog

en: Manx
da: manx

en: Maori
da: maori

en: Mapudungun; Mapuche
da: araukansk

en: Marathi
da: marathi

en: Mari
da: mari (tjeremissisk)

en: Marshallese
da: marshall

en: Marwari
da: marwari

en: Masai
da: masai

en: Mayan languages
da: maya-sprog

en: Mende
da: mende

en: Mi'kmaq; Micmac
da: mi'kmaq; micmac

en: Minangkabau
da: minangkabau

en: Mirandese
da: mirandesisk

en: Mohawk
da: mohawk

en: Moksha
da: moksha

en: Mon-Khmer languages
da: mon-khmer sprog

en: Mongo
da: mongo

en: Mongolian
da: mongolsk

en: Mossi
da: mossi

en: Multiple languages
da: flere sprog

en: Munda languages
da: munda (øvrige)

en: N'Ko
da: n'ko

en: Nahuatl languages
da: nahuatl-sprog; aztekiske sprog

en: Nauru
da: nauru

en: Navajo; Navaho
da: navajo

en: Ndebele, North; North Ndebele
da: ndebele, nord; nordndebele

en: Ndebele, South; South Ndebele
da: ndebele, syd; sydndebele

en: Ndonga
da: ndonga

en: Neapolitan
da: napolitansk

en: Nepal Bhasa; Newari
da: Nepalesisk bhasa

en: Nepali
da: nepalesisk

en: Nias
da: nias

en: Niger-Kordofanian languages
da: niger-kordofanske sprog

en: Nilo-Saharan languages
da: afrikanske sprog syd for Sahara

en: Niuean
da: niueanisk

en: No linguistic content; Not applicable
da: Intet sprogligt indhold, Ikke anvendeligt

en: Nogai
da: nogajisk

en: Norse, Old
da: oldnordisk

en: North American Indian languages
da: nordamerikanske indianske sprog

en: Northern Frisian
da: nordfrisisk

en: Northern Sami
da: nordsamisk

en: Norwegian
da: norsk

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
da: nynorsk; norsk nynorsk

en: Nubian languages
da: nubiske sprog

en: Nyamwezi
da: nyamwezisk

en: Nyankole
da: nyankole

en: Nyoro
da: nyoro sprog

en: Nzima
da: nzima

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
da: officielt aramæisk (700-300 f.Kr.); Fyrstetidsaramæisk (700-300 f.Kr.)

en: Ojibwa
da: ojibwa

en: Oriya
da: orija

en: Oromo
da: oromo

en: Osage
da: osage

en: Ossetian; Ossetic
da: ossetisk

en: Otomian languages
da: otomi sprog

en: Pahlavi
da: pahlavi

en: Palauan
da: palauisk

en: Pali
da: pali

en: Pampanga; Kapampangan
da: pampanga

en: Pangasinan
da: pangasinan

en: Panjabi; Punjabi
da: punjabi

en: Papiamento
da: papiamento

en: Papuan languages
da: Papuanske sprog

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
da: pedi; sepedi: nordlig sotho

en: Persian
da: persisk

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
da: oldpersisk (ca. 600-400 f.Kr.)

en: Philippine languages
da: Filippinske sprog

en: Phoenician
da: fønikisk

en: Pohnpeian
da: ponape

en: Polish
da: polsk

en: Portuguese
da: portugisisk

en: Prakrit languages
da: prakrit sprog

en: Pushto; Pashto
da: pashto; pushto

en: Quechua
da: kechua

en: Rajasthani
da: rajasthani

en: Rapanui
da: rapanui

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
da: rarotongask; Cook Islands maori

en: Reserved for local use
da: reserveret til lokalt brug

en: Romance languages
da: Romanske sprog

en: Romansh
da: rætoromansk; rhætoromansk

en: Romany
da: romani

en: Rundi
da: rundi

en: Russian
da: russisk

en: Salishan languages
da: salishan-sprog

en: Samaritan Aramaic
da: samaritansk

en: Sami languages
da: samiske sprog

en: Samoan
da: samoansk

en: Sandawe
da: sandawe

en: Sango
da: sango

en: Sanskrit
da: sanskrit

en: Santali
da: santali

en: Sardinian
da: sardinsk

en: Sasak
da: sasak

en: Scots
da: skotsk

en: Selkup
da: selkupisk

en: Semitic languages
da: semitiske sprog

en: Serbian
da: serbisk

en: Serer
da: serer

en: Shan
da: shan

en: Shona
da: shona

en: Sichuan Yi; Nuosu
da: sichuan yi; nuosu

en: Sicilian
da: siciliansk

en: Sidamo
da: sidamo

en: Sign Languages
da: tegnsprog

en: Siksika
da: siksika

en: Sindhi
da: sindhi

en: Sinhala; Sinhalese
da: sinhala; singalesisk

en: Sino-Tibetan languages
da: sino-tibetanske sprog

en: Siouan languages
da: siouan sprog

en: Skolt Sami
da: skolt-samisk

en: Slave (Athapascan)
da: slave (athapascan)

en: Slavic languages
da: slaviske sprog

en: Slovak
da: slovakisk

en: Slovenian
da: slovensk

en: Sogdian
da: sogdiansk

en: Somali
da: somalisk

en: Songhai languages
da: songe-sprog

en: Soninke
da: soninke

en: Sorbian languages
da: vendiske sprog

en: Sotho, Southern
da: sotho, syd

en: Southern Altai
da: sydaltai

en: Southern Sami
da: sydsamisk

en: Spanish; Castilian
da: spansk; kastiliansk

en: Sranan Tongo
da: sranan tongo

en: Standard Moroccan Tamazight
da: standardmarrokansk tamazight

en: Sukuma
da: sukuma

en: Sumerian
da: sumerisk

en: Sundanese
da: sundanesisk

en: Susu
da: susu

en: Swahili
da: swahili

en: Swati
da: swati

en: Swedish
da: svensk

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
da: svejtsertysk

en: Syriac
da: syrisk

en: Tagalog
da: tagalog

en: Tahitian
da: tahitiansk

en: Tai languages
da: tai-sprog

en: Tajik
da: tajik

en: Tamashek
da: tamashek

en: Tamil
da: tamil

en: Tatar
da: tatarisk

en: Telugu
da: telugu

en: Tereno
da: tereno

en: Tetum
da: tetum

en: Thai
da: thai

en: Tibetan
da: tibetansk

en: Tigre
da: tigré

en: Tigrinya
da: tigrinja

en: Timne
da: temne

en: Tiv
da: tiv

en: Tlingit
da: tlingit

en: Tok Pisin
da: tok pisin

en: Tokelau
da: tokelau

en: Tonga (Nyasa)
da: tonga (Nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
da: tonga (Tongaøerne)

en: Tsimshian
da: tsimshisk

en: Tsonga
da: tonga

en: Tswana
da: tswana

en: Tumbuka
da: tumbuka

en: Tupi languages
da: tupi-sprog

en: Turkish
da: tyrkisk

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
da: tyrkisk, ottomansk (1500-1928)

en: Turkmen
da: turkmensk

en: Tuvalu
da: tuvaluansk

en: Tuvinian
da: tuvinsk

en: Twi
da: twi

en: Udmurt
da: udmurtisk (votjakkisk)

en: Ugaritic
da: ugaritic

en: Uighur; Uyghur
da: uigurisk

en: Ukrainian
da: ukrainsk

en: Umbundu
da: umbundu

en: Uncoded languages
da: ukodede sprog

en: Undetermined
da: ubestemt

en: Upper Sorbian
da: øvresorbisk

en: Urdu
da: urdu

en: Uzbek
da: uzbesisk

en: Vai
da: vai

en: Venda
da: venda

en: Vietnamese
da: vietnamesisk

en: Volapük
da: volapyk

en: Votic
da: votisk

en: Wakashan languages
da: wakashan sprog

en: Walloon
da: wallonsk

en: Waray
da: waray

en: Washo
da: washo

en: Welsh
da: walisisk

en: Western Frisian
da: vestfrisisk

en: Wolof
da: wolof

en: Xhosa
da: xhosa

en: Yakut
da: yakut

en: Yao
da: yao

en: Yapese
da: yap

en: Yiddish
da: jiddish

en: Yoruba
da: yoruba

en: Yupik languages
da: yupik-sprog

en: Zande languages
da: zande-sprog

en: Zapotec
da: zapotec

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
da: zaza; dimili; dimli; kirdki; kirmanjki; zazaki

en: Zenaga
da: zenaga

en: Zhuang; Chuang
da: zhuang

en: Zulu
da: zulu

en: Zuni
da: zuni
