udisks 2.9.0 - en to da translation catalogue (364 entries)

en: %s Block Device
da: %s-blokenhed

en: %s Loop Device
da: %s-loop-enhed

en: Apple Partition Map
da: Apple-partitionskort

en: Authentication is required change iSCSI initiator name
da: Der kræves godkendelse for at skifte iSCSI-indledernavn

en: Authentication is required to abort a SMART self-test on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at afbryde en SMART-egentest på $(drive)

en: Authentication is required to activate a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at aktivere en logisk diskenhed

en: Authentication is required to activate existing VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at aktivere eksisterende VDO-diskenhed

en: Authentication is required to activate swapspace on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at aktivere swapplads på $(drive)

en: Authentication is required to add a device to a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at tilføje en enhed til en RAID-array

en: Authentication is required to add a device to a volume group
da: Der kræves godkendelse for at tilføje en enhed til en diskenhedsgruppe

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/crypttab file
da: Der kræves godkendelse for at tilføje en linje til /etc/crypttab-filen

en: Authentication is required to add an entry to the /etc/fstab file
da: Der kræves godkendelse for at tilføje en linje til /etc/fstab-filen

en: Authentication is required to add the device to the volume
da: Der kræves godkendelse for at tilføje enheden til diskenheden

en: Authentication is required to add zRAM kernel module
da: Der kræves godkendelse for at tilføje zRAM-kernemodul

en: Authentication is required to cancel a job
da: Der kræves godkendelse for at afbryde et job

en: Authentication is required to cancel a job started by another user
da: Der kræves godkendelse for at afbryde et job startet af en anden bruger

en: Authentication is required to change label for BTRFS volume
da: Der kræves godkendelse for at skifte etiket for BTRFS-diskenhed

en: Authentication is required to change ownership of the filesystem on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at ændre ejerskab af filsystemet på $(drive)

en: Authentication is required to change the filesystem label on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at skifte filsystemetiketten på $(drive)

en: Authentication is required to change the passphrase for an encrypted device
da: Der kræves godkendelse for at skifte adgangskoden for en krypteret enhed

en: Authentication is required to change the write policy of the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at ændre skrivepolitikken for VDO-diskenheden

en: Authentication is required to check and repair the volume
da: Der kræves godkendelse for at tjekke og reparere diskenheden

en: Authentication is required to check power state for $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at tjekke strømtilstand for $(drive)

en: Authentication is required to check the filesystem on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at tjekke filsystemet på $(drive)

en: Authentication is required to check the power state
da: Der kræves godkendelse for at tjekke strømtilstanden

en: Authentication is required to configure settings for $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at konfigurere indstillinger for $(drive)

en: Authentication is required to configure the write-intent bitmap on a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at konfigurere write-intent bitmap'en på en RAID-array

en: Authentication is required to convert logical volume to cache
da: Der kræves godkendelse for at konvertere logisk diskenhed til mellemlager

en: Authentication is required to create a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at oprette en RAID-array

en: Authentication is required to create a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at oprette en logisk diskenhed

en: Authentication is required to create a new VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at oprette en ny VDO-diskenhed

en: Authentication is required to create a new snapshot
da: Der kræves godkendelse for at oprette et nyt øjebliksbillede

en: Authentication is required to create a new volume
da: Der kræves godkendelse for at oprette en ny diskenhed

en: Authentication is required to create a partition on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at oprette en partition på $(drive)

en: Authentication is required to create a snapshot of a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at oprette et øjebliksbillede af en logisk diskenhed

en: Authentication is required to create a thin pool volume
da: Der kræves godkendelse for at oprette en thin pool diskenhed

en: Authentication is required to create a thin volume
da: Der kræves godkendelse for at oprette en thin diskenhed

en: Authentication is required to create a volume group
da: Der kræves godkendelse for at oprette en diskenhedsgruppe

en: Authentication is required to create bcache device.
da: Der kræves godkendelse for at oprette bcache-enhed.

en: Authentication is required to deactivate a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at deaktivere en logisk diskenhed

en: Authentication is required to deactivate swapspace on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at deaktivere swapplads på $(drive)

en: Authentication is required to deactivate the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at deaktivere VDO-diskenheden

en: Authentication is required to delete a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at oprette en RAID-array

en: Authentication is required to delete a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at slette en logisk diskenhed

en: Authentication is required to delete a loop device set up by another user
da: Der kræves godkendelse for at slette en loop-enhed opsat af en anden bruger

en: Authentication is required to delete a volume group
da: Der kræves godkendelse for at slette en diskenhedsgruppe

en: Authentication is required to delete the loop device $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at slette loop-enheden $(drive)

en: Authentication is required to destroy bcache device.
da: Der kræves godkendelse for at ødelægge bcache-enhed.

en: Authentication is required to disable SMART on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at deaktivere SMART på $(drive)

en: Authentication is required to disable compression on the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at deaktivere komprimering på VDO-diskenheden

en: Authentication is required to disable deduplication on the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at deaktivere genduplikering på VDO-diskenheden

en: Authentication is required to disable zRAM device
da: Der kræves godkendelse for at deaktivere zRAM-enhed

en: Authentication is required to discover firmware targets
da: Der kræves godkendelse for at opdage firmwaremål

en: Authentication is required to discover targets
da: Der kræves godkendelse for at opdage mål

en: Authentication is required to eject $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at skubbe $(drive) ud

en: Authentication is required to eject media
da: Der kræves godkendelse for at skubbe medie ud

en: Authentication is required to eject media from a drive plugged into another seat
da: Der kræves godkendelse for at skubbe medie ud fra et drev tilsluttet et andet sæde

en: Authentication is required to empty a device in a volume group
da: Der kræves godkendelse for at tømme en enhed i en diskenhedsgruppe

en: Authentication is required to enable SMART on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at aktivere SMART på $(drive)

en: Authentication is required to enable compression on the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at aktivere komprimering på VDO-diskenheden

en: Authentication is required to enable deduplication on the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at aktivere genduplikering på VDO-diskenheden

en: Authentication is required to enable zRAM device
da: Der kræves godkendelse for at aktivere zRAM-enhed

en: Authentication is required to enable/disable SMART
da: Der kræves godkendelse for at aktivere/deaktivere SMART

en: Authentication is required to format $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at formatere $(drive)

en: Authentication is required to grow the logical VDO volume size
da: Der kræves autentifikation for at gøre størrelsen på den logiske VDO-diskenhed større

en: Authentication is required to grow the physical VDO volume size
da: Der kræves autentifikation for at gøre størrelsen på den fysiske VDO-diskenhed større

en: Authentication is required to lock an encrypted device unlocked by another user
da: Der kræves godkendelse for at låse en krypteret enhed låst op af en anden bruger

en: Authentication is required to lock the encrypted device $(drive) unlocked by another user
da: Der kræves godkendelse for at låse den krypterede enhed $(drive) låst op af en anden bruger

en: Authentication is required to manage BTRFS
da: Der kræves godkendelse for at håndtere BTRFS

en: Authentication is required to manage Bcache
da: Der kræves godkendelse for at håndtere bcache

en: Authentication is required to manage LVM
da: Der kræves godkendelse for at håndtere LVM

en: Authentication is required to manage RAID arrays
da: Der kræves godkendelse for at håndtere RAID-arrayer

en: Authentication is required to manage VDO
da: Der kræves autentifikation for at håndtere VDO

en: Authentication is required to manage disk drive LED
da: Der kræves godkendelse for at håndtere diskdrevets LED

en: Authentication is required to manage iSCSI
da: Der kræves godkendelse for at håndtere iSCSI

en: Authentication is required to manage swapspace
da: Der kræves godkendelse for at håndtere swapplads

en: Authentication is required to manage zRAM
da: Der kræves godkendelse for at håndtere zRAM

en: Authentication is required to modify a device
da: Der kræves godkendelse for at ændre en enhed

en: Authentication is required to modify a device plugged into another seat
da: Der kræves godkendelse for at ændre en enhed tilsluttet et andet sæde

en: Authentication is required to modify a loop device set up by another user
da: Der kræves godkendelse for at ændre en loop-enhed opsat af en anden bruger

en: Authentication is required to modify drive settings
da: Der kræves godkendelse for at ændre drevindstillinger

en: Authentication is required to modify system-wide configuration
da: Der kræves godkendelse for at ændre konfiguration på tværs af systemet

en: Authentication is required to modify the /etc/crypttab file
da: Der kræves godkendelse for at ændre /etc/crypttab-filen

en: Authentication is required to modify the /etc/fstab file
da: Der kræves godkendelse for at ændre /etc/fstab-filen

en: Authentication is required to modify the loop device $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at ændre loop-enheden $(drive)

en: Authentication is required to modify the partition on device $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at ændre partitionen på enhed $(drive)

en: Authentication is required to modify the system configuration
da: Der kræves godkendelse for at ændre konfiguration på tværs af systemet

en: Authentication is required to mount $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at montere $(drive)

en: Authentication is required to mount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
da: Der kræves godkendelse for at montere $(drive) refereret i filen /etc/fstab

en: Authentication is required to mount the filesystem
da: Der kræves godkendelse for at montere filsystemet

en: Authentication is required to mount/unmount the filesystem
da: Der kræves godkendelse for at montere/afmontere filsystemet

en: Authentication is required to open $(drive) for benchmarking
da: Der kræves godkendelse for at åbne $(drive) for at benchmarke

en: Authentication is required to open $(drive) for reading
da: Der kræves godkendelse for at åbne $(drive) for læsning

en: Authentication is required to open $(drive) for writing
da: Der kræves godkendelse for at åbne $(drive) for skrivning

en: Authentication is required to open $(drive).
da: Der kræves godkendelse for at åbne $(drive).

en: Authentication is required to open a device
da: Der kræves godkendelse for at åbne en enhed

en: Authentication is required to perform a secure erase of $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at udføre en sikker sletning af $(drive)

en: Authentication is required to perform iSCSI login
da: Der kræves godkendelse for at udføre iSCSI-indlogning

en: Authentication is required to perform iSCSI logout
da: Der kræves godkendelse for at udføre iSCSI-udlogning

en: Authentication is required to power off $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at slukke $(drive)

en: Authentication is required to power off a drive
da: Der kræves godkendelse for at slukke et drev

en: Authentication is required to power off a drive plugged into another seat
da: Der kræves godkendelse for at slukke et drev tilsluttet et andet sæde

en: Authentication is required to put $(drive) in standby mode
da: Der kræves godkendelse for at placere $(drive) i standby-tilstand

en: Authentication is required to put a drive into standby mode
da: Der kræves godkendelse for at placere et drev i standby-tilstand

en: Authentication is required to read system-level secrets
da: Der kræves godkendelse for at læse hemmeligheder på systemniveau

en: Authentication is required to remove a device from a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at fjerne en enhed fra en RAID-array

en: Authentication is required to remove a device from a volume group
da: Der kræves godkendelse for at fjerne en enhed fra en diskenhedsgruppe

en: Authentication is required to remove an entry from /etc/fstab file
da: Der kræves godkendelse for at fjerne en linje fra /etc/fstab-filen

en: Authentication is required to remove an entry from the /etc/crypttab file
da: Der kræves godkendelse for at fjerne en linje fra /etc/crypttab-filen

en: Authentication is required to remove the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at fjerne VDO-diskenheden

en: Authentication is required to remove zRAM kernel module
da: Der kræves godkendelse for at fjerne zRAM-kernemodul

en: Authentication is required to rename a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at omdøbe en logisk diskenhed

en: Authentication is required to rename a volume group
da: Der kræves godkendelse for at omdøbe en diskenhedsgruppe

en: Authentication is required to repair the filesystem on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at reparer filsystemet på $(drive)

en: Authentication is required to rescan $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at skanne $(drive) igen

en: Authentication is required to rescan a device
da: Der kræves godkendelse for at skanne en enhed igen

en: Authentication is required to resize a logical volume
da: Der kræves godkendelse for at ændre størrelse på en logisk diskenhed

en: Authentication is required to resize the encrypted device $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at ændre størrelsen på den krypterede enhed $(drive)

en: Authentication is required to resize the filesystem on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at ændre størrelse på filsystemet på $(drive)

en: Authentication is required to resize the volume
da: Der kræves godkendelse for at ændre størrelse på en diskenhed

en: Authentication is required to retrieve secrets from system-wide configuration
da: Der kræves godkendelse for at indhente hemmeligheder fra konfiguration på tværs af systemet

en: Authentication is required to run a SMART self-test
da: Der kræves godkendelse for at køre en SMART-egentest

en: Authentication is required to securely erase a hard disk
da: Der kræves godkendelse for at slette en harddisk på sikker vis

en: Authentication is required to set SMART data from a blob on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at sætte SMART-data fra en blob på $(drive)

en: Authentication is required to set SMART data from blob
da: Der kræves godkendelse for at sætte SMART-data fra blob

en: Authentication is required to set mode of bcache device.
da: Der kræves godkendelse for at sætte tilstand af bcache-enhed.

en: Authentication is required to set swapspace label on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at sætte swappladsetiket på $(drive)

en: Authentication is required to set up a loop device
da: Der kræves godkendelse for at opsætte en loop-enhed

en: Authentication is required to split cache pool LV off of a cache LV
da: Der kræves godkendelse for at opdele mellemlager-pool-LV væk fra en mellemlager-LV

en: Authentication is required to start VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at starte VDO-diskenhed

en: Authentication is required to start a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at starte en RAID-array

en: Authentication is required to start a SMART self-test on $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at starte en SMART-egentest på $(drive)

en: Authentication is required to start/stop data scrubbing of a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at starte/stoppe datascrubbing på en RAID-array

en: Authentication is required to stop a RAID array
da: Der kræves godkendelse for at stoppe en RAID-array

en: Authentication is required to stop the VDO volume
da: Der kræves autentifikation for at stoppe VDO-diskenheden

en: Authentication is required to take ownership of a filesystem.
da: Der kræves godkendelse for at tage ejerskab af et filsystem.

en: Authentication is required to unlock an encrypted device
da: Der kræves godkendelse for at låse en krypteret enhed op

en: Authentication is required to unlock the encrypted device $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at låse den krypterede enhed $(drive) op

en: Authentication is required to unmount $(drive) mounted by another user
da: Der kræves godkendelse for at afmontere $(drive) monteret af en anden bruger

en: Authentication is required to unmount $(drive) referenced in the /etc/fstab file
da: Der kræves godkendelse for at afmontere $(drive) refereret i filen /etc/fstab

en: Authentication is required to unmount a filesystem mounted by another user
da: Der kræves godkendelse for at afmontere et filsystem monteret af en anden bruger

en: Authentication is required to update SMART data
da: Der kræves godkendelse for at opdatere SMART-data

en: Authentication is required to update SMART data from $(drive)
da: Der kræves godkendelse for at opdatere SMART-data fra $(drive)

en: Authentication is required to wake up $(drive) from standby mode
da: Der kræves godkendelse for at vække $(drive) fra standby-tilstand

en: Block Device
da: Blokenhed

en: Cancel job
da: Afbryd job

en: Cancel job started by another user
da: Afbryd job startet af en anden bruger

en: Change passphrase for an encrypted device
da: Skift adgangskode for en krypteret enhed

en: Check power state
da: Tjek strømtilstand

en: Delete loop devices
da: Slet loop-enheder

en: Discovery failed: %s
da: Opdagelse mislykkedes: %s

en: Eject media
da: Skub medie ud

en: Eject media from a drive attached to another seat
da: Skub medie ud fra et drev tilsluttet et andet sæde

en: Eject media from a system drive
da: Skub medie ud fra et systemdrev

en: Empty initiator name
da: Tomt indledernavn

en: Enable/Disable SMART
da: Aktiver/deaktiver SMART

en: Error converting volume: %s
da: Fejl ved konvertering af diskenhed: %s

en: Error parsing the iSCSI initiator name
da: Fejl ved fortolkning af iSCSI-initiatornavn

en: Error writing to %s while setting iSCSI initiator name:
da: Fejl ved skrivning til %s under indstilling af iSCSI-initiatornavn:

en: GUID Partition Table
da: GUID-partitionstabel

en: LVMCache not enabled at compile time.
da: LVMCache ikke aktiveret ved kompileringstid.

en: Lock an encrypted device unlocked by another user
da: Lås en krypteret enhed låst op af en anden bruger

en: Login failed: %s
da: Indlogning mislykkedes: %s

en: Logout failed: %s
da: Udlogning mislykkedes: %s

en: Loop Device
da: Loop-enhed

en: Manage BTRFS
da: Håndter BTRFS

en: Manage Bcache
da: Håndter bcache

en: Manage LVM
da: Håndter LVM

en: Manage RAID arrays
da: Håndter RAID-arrayer

en: Manage VDO
da: Håndter VDO

en: Manage disk drive LED
da: Håndter diskdrevets LED

en: Manage iSCSI
da: Håndter iSCSI

en: Manage loop devices
da: Håndter loop-enheder

en: Manage swapspace
da: Håndter swapplads

en: Manage zRAM
da: Håndter zRAM

en: Modify a device
da: Rediger en enhed

en: Modify a system device
da: Rediger en systemenhed

en: Modify drive settings
da: Rediger drevindstillinger

en: Modify loop devices
da: Rediger loop-enheder

en: Modify system-wide configuration
da: Rediger konfiguration på tværs af systemet

en: Mount a filesystem
da: Monter et filsystem

en: Mount a filesystem from a device plugged into another seat
da: Monter et filsystem fra en enhed tilsluttet et andet sæde

en: Mount a filesystem on a system device
da: Monter et filsystem på en systemenhed

en: Mount/unmount filesystems defined in the fstab file with the x-udisks-auth option
da: Monter/afmonter filsystemer defineret i fstab-filen med tilvalget x-udisks-auth

en: Open a device
da: Åbn en enhed

en: Open a system device
da: Åbn en systemenhed

en: Power off a drive attached to another seat
da: Sluk et drev tilsluttet et andet sæde

en: Power off a system drive
da: Sluk et systemdrev

en: Power off drive
da: Sluk for drev

en: Rescan a device
da: Skan en enhed igen

en: Run SMART self-test
da: Kør SMART-egentest

en: Securely erase a hard disk
da: Slet en harddisk på sikker vis

en: Send standby command
da: Send standby-kommando

en: Send standby command to a system drive
da: Send standby-kommando til et systemdrev

en: Send standby command to drive on other seat
da: Send standby-kommando til drev på et andet sæde

en: Set SMART data from blob
da: Sæt SMART-data fra blob

en: Take ownership of a filesystem
da: Tag ejerskab af et filsystem

en: Unlock an encrypted device
da: Lås en krypteret enhed op

en: Unlock an encrypted device plugged into another seat
da: Lås en krypteret enhed op der er tilsluttet et andet sæde

en: Unlock an encrypted device specified in the crypttab file with the x-udisks-auth option
da: Lås en krypteret enhed angivet i crypttab-filen op med tilvalget x-udisks-auth

en: Unlock an encrypted system device
da: Lås en krypteret systemenhed op

en: Unmount a device mounted by another user
da: Afmonter en enhed monteret af en anden bruger

en: Update SMART data
da: Opdater SMART-data

[ctx: byte-size-pow10]
en: %s (%s bytes)
da: %s (%s byte)

[ctx: byte-size-pow2]
en: %s (%s bytes)
da: %s (%s byte)

[ctx: disc-type]
en: Blu-Ray
da: Bluray

[ctx: disc-type]
en: CD
da: Cd

[ctx: disc-type]
en: DVD
da: Dvd

[ctx: disc-type]
en: HDDVD
da: Hddvd

[ctx: disk-hdd]
en: %s Hard Disk
da: %s harddisk

[ctx: disk-hdd]
en: Hard Disk
da: Harddisk

[ctx: disk-non-rotational]
en: %s Disk
da: %s disk

[ctx: drive-card-reader]
en: %s Card Reader
da: %s-kortlæser

[ctx: drive-with-fixed-media]
en: %s Drive
da: %s-drev

[ctx: drive-with-generic-media]
en: %s Disk
da: %s-disk

[ctx: drive-with-size]
en: %s Drive
da: %s drev

[ctx: drive-with-size-and-type]
en: %s %s Drive
da: %s %s-drev

[ctx: drive-with-type]
en: %s Drive
da: %s-drev

[ctx: flash-media]
en: %s Card
da: %s-kort

[ctx: fs-type]
en: Encrypted?
da: Krypteret?

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member
da: Intel RSTe RAID-medlem

[ctx: fs-type]
en: Intel RSTe RAID Member (%s)
da: Intel RSTe RAID-medlem (%s)

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member
da: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID-medlem

[ctx: fs-type]
en: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID Member (version %s)
da: Intel Rapid Storage Technology enterprise RAID-medlem (version %s)

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption
da: LUKS-kryptering

[ctx: fs-type]
en: LUKS Encryption (version %s)
da: LUKS-kryptering (version %s)

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume
da: LVM2-fysisk diskenhed

[ctx: fs-type]
en: LVM2 Physical Volume (%s)
da: LVM2-fysisk diskenhed (%s)

[ctx: fs-type]
en: Possibly Encrypted
da: Muligvis krypteret

[ctx: fs-type]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s %s)
da: Ukendt (%s %s)

[ctx: fs-type]
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

[ctx: fs-type]
en: VeraCrypt/TrueCrypt Encryption
da: VeraCrypt-/TrueCrypt-krypteret

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device
da: ZFS-enhed

[ctx: fs-type]
en: ZFS Device (ZPool version %s)
da: ZFS-enhed (ZPool-version %s)

[ctx: generic-drive]
en: Drive
da: Drev

[ctx: gpt-part-flag]
en: Hidden
da: Skjult

[ctx: gpt-part-flag]
en: No Automount
da: Ingen automatisk montering

[ctx: gpt-part-flag]
en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

[ctx: job]
en: Adding Device to Array
da: Tilføjer enhed til array

[ctx: job]
en: Checking Filesystem
da: Tjekker filsystem

[ctx: job]
en: Cleaning Up
da: Rydder op

[ctx: job]
en: Creating Filesystem
da: Opretter filsystem

[ctx: job]
en: Creating Partition
da: Opretter partition

[ctx: job]
en: Creating RAID Array
da: Opretter RAID-array

[ctx: job]
en: Deleting Partition
da: Sletter partition

[ctx: job]
en: Ejecting Medium
da: Skubber medie ud

[ctx: job]
en: Erasing Device
da: Sletter enhed

[ctx: job]
en: Locking Device
da: Låser enhed

[ctx: job]
en: Marking Device as Faulty
da: Markerer enhed som fejlbehæftet

[ctx: job]
en: Modifying Encrypted Device
da: Redigerer krypteret enhed

[ctx: job]
en: Modifying Filesystem
da: Redigerer filsystem

[ctx: job]
en: Modifying Partition
da: Redigerer partition

[ctx: job]
en: Modifying Swap Device
da: Redigerer swapenhed

[ctx: job]
en: Mounting Filesystem
da: Monterer filsystem

[ctx: job]
en: Removing Device from Array
da: Fjerner enhed fra array

[ctx: job]
en: Repairing Filesystem
da: Reparerer filsystem

[ctx: job]
en: Resizing Encrypted Device
da: Ændre størrelsen på krypteret enhed

[ctx: job]
en: Resizing Filesystem
da: Ændre størrelse på filsystem

[ctx: job]
en: SMART self-test
da: SMART-egentest

[ctx: job]
en: Setting Up Loop Device
da: Sætter loop-enhed op

[ctx: job]
en: Setting Write-Intent Bitmap
da: Angiver write-intent bitmap

[ctx: job]
en: Starting RAID Array
da: Starter RAID-array

[ctx: job]
en: Starting Swap Device
da: Starter swapenhed

[ctx: job]
en: Stopping RAID Array
da: Stopper RAID-array

[ctx: job]
en: Stopping Swap Device
da: Stopper swapenhed

[ctx: job]
en: Unlocking Device
da: Låser enhed op

[ctx: job]
en: Unmounting Filesystem
da: Afmonterer filsystem

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID Array
da: RAID-array

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-0 Array
da: RAID-0-array

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-1 Array
da: RAID-1-array

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-10 Array
da: RAID-10-array

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-4 Array
da: RAID-4-array

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-5 Array
da: RAID-5-array

[ctx: mdraid-desc]
en: RAID-6 Array
da: RAID-6-array

[ctx: media]
en: Floppy
da: Diskette

[ctx: media-type]
en: BD-R
da: Bd-r

[ctx: media-type]
en: BD-RE
da: Bd-re

[ctx: media-type]
en: BD-ROM
da: Bd-rom

[ctx: media-type]
en: Blu-Ray
da: Bluray

[ctx: media-type]
en: CD
da: Cd

[ctx: media-type]
en: CD-R
da: Cd-r

[ctx: media-type]
en: CD-ROM
da: Cd-rom

[ctx: media-type]
en: CD-RW
da: Cd-rw

[ctx: media-type]
en: DVD
da: Dvd

[ctx: media-type]
en: DVD+R
da: Dvd+r

[ctx: media-type]
en: DVD+R DL
da: Dvd+r dl

[ctx: media-type]
en: DVD+RW
da: Dvd+rw

[ctx: media-type]
en: DVD+RW DL
da: Dvd+rw dl

[ctx: media-type]
en: DVD-R
da: Dvd-r

[ctx: media-type]
en: DVD-RAM
da: Dvd-ram

[ctx: media-type]
en: DVD-RW
da: Dvd-rw

[ctx: media-type]
en: Floppy
da: Diskette

[ctx: media-type]
en: HDDVD
da: Hddvd

[ctx: media-type]
en: HDDVD-R
da: Hddvd-r

[ctx: media-type]
en: HDDVD-RW
da: Hddvd-rw

[ctx: media-type]
en: MO
da: Mo

[ctx: media-type]
en: MRW
da: Mrw

[ctx: media-type]
en: MRW-W
da: Mrw-w

[ctx: media-type]
en: Thumb
da: USB-drev

[ctx: optical-media]
en: %s Disc
da: %s-disk

[ctx: optical-media]
en: Audio %s
da: Lyd-%s

[ctx: optical-media]
en: Blank %s
da: Tom %s

[ctx: optical-media]
en: Mixed %s
da: Blandet %s

[ctx: part-block]
en: Partition %u of %s
da: Partition %u af %s

[ctx: part-drive]
en: Partition %u of %s
da: Partition %u af %s

[ctx: part-loop]
en: Partition %u of %s
da: Partition %u af %s

[ctx: part-raid]
en: Partition %u of %s
da: Partition %u af %s

[ctx: part-type]
en: Apple Boot
da: Apple

[ctx: part-type]
en: Apple Partition Map
da: Apple-partitionskort

[ctx: part-type]
en: Apple RAID (offline)
da: Apple RAID (frakoblet)

[ctx: part-type]
en: BIOS Boot
da: BIOS-opstart

[ctx: part-type]
en: Basic Data
da: Basisdata

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Firmware
da: ChromeOS-firmware

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Kernel
da: ChromeOS-kerne

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Reserved
da: ChromeOS-reserveret

[ctx: part-type]
en: ChromeOS Root Filesystem
da: ChromeOS-rodfilsystem

[ctx: part-type]
en: EFI System
da: EFI-system

[ctx: part-type]
en: Empty
da: Tom

[ctx: part-type]
en: Extended
da: Udvidet

[ctx: part-type]
en: Extended Boot Partition
da: Udvidet opstartspartition

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Boot
da: FreeBSD-opstart

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Data
da: FreeBSD-data

[ctx: part-type]
en: FreeBSD Swap
da: FreeBSD-swap

[ctx: part-type]
en: HP-UX Data
da: HP-UX-data

[ctx: part-type]
en: HP-UX Service
da: HP-UX-tjeneste

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT12
da: Skjult FAT12

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16
da: Skjult FAT16

[ctx: part-type]
en: Hidden FAT16 <32M
da: Skjult FAT16 <32M

[ctx: part-type]
en: Hidden HPFS/NTFS
da: Skjult HPFS/NTFS

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
da: Skjult W95 FAT16 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32
da: Skjult W95 FAT32

[ctx: part-type]
en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
da: Skjult W95 FAT32 (LBA)

[ctx: part-type]
en: Intel FFS Reserved
da: Intel FFS-reserveret

[ctx: part-type]
en: Linux Extended
da: Linux-udvidet

[ctx: part-type]
en: Linux Filesystem
da: Linux-filsystem

[ctx: part-type]
en: Linux Home Partition
da: Linux-hjemmepartition

[ctx: part-type]
en: Linux Reserved
da: Linux-reserveret

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86)
da: Linux-rodpartition (x86)

[ctx: part-type]
en: Linux Root Partition (x86_64)
da: Linux-rodpartition (x86_64)

[ctx: part-type]
en: Linux Server Data Partition
da: Linux-serverdatapartition

[ctx: part-type]
en: Linux Swap
da: Linux-swap

[ctx: part-type]
en: Linux swap
da: Linux-swap

[ctx: part-type]
en: MBR Partition Scheme
da: MBR-partitionsskema

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM data
da: Microsoft LDM-data

[ctx: part-type]
en: Microsoft LDM metadata
da: Microsoft LDM-metadata

[ctx: part-type]
en: Microsoft Reserved
da: Microsoft-reserveret

[ctx: part-type]
en: NetBSD Concatenated
da: NetBSD-sammenkædet

[ctx: part-type]
en: NetBSD Encrypted
da: NetBSD-krypteret

[ctx: part-type]
en: NetBSD Swap
da: NetBSD-swap

[ctx: part-type]
en: ProDOS file system
da: ProDOS-filsystem

[ctx: part-type]
en: Solaris Boot
da: Solaris-opstart

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved
da: Solaris-reserveret

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (2)
da: Solaris-reserveret (2)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (3)
da: Solaris-reserveret (3)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (4)
da: Solaris-reserveret (4)

[ctx: part-type]
en: Solaris Reserved (5)
da: Solaris-reserveret (5)

[ctx: part-type]
en: Solaris Swap
da: Solaris-swap

[ctx: part-type]
en: Solaris boot
da: Solaris-opstart

[ctx: part-type]
en: Unused
da: Ubrugt

[ctx: partition-info]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: partition-subtype]
en: Generic
da: Generisk

[ctx: partition-subtype]
en: Other
da: Andre

[ctx: unknown-job]
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)
