Spacewalk - en to ja translation catalogue (370 entries)

en: 
     Tip: Minor releases with a '*' are currently supported by Red Hat.
ja: 
    ヒント:  '*' の付いたマイナーリリースは現在 Red Hat のサポートがあります。

en: 
    Aborted.
ja: 
    中断されました。

en: 
    Are you sure you would like to continue?
ja: 
    本当に続行しますか?

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects  |  <F12> next screen
ja:   <Tab>/<Alt-Tab> 項目間を移動      |  <Space> 選択     |  <F12> 次の画面

en:  Minor Release:
ja: マイナーリリース:

en: %s megabytes
ja: %s メガバイト

en: %s was not found
ja: %s が見付かりませんでした

en: *Email Address:
ja: * Email アドレス:

en: <b><span size="12000">Incompatible Certificate File</span></b>
    
     The certificate is expired. Please ensure you have the correct  certificate and your system time is correct.
ja: <b><span size="12000">適合しない証明書ファイル</span></b>
    
    証明書は期限切れです。有効な証明書を所有していること、及びご使用のシステム 時刻が正しいことを確認して下さい。

en: <b>Downloads &amp; Upgrades:</b>
ja: <b>ダウンロードとアップグレード:</b>

en: <b>HTTP Proxy</b>
ja: <b>HTTP プロキシ</b>

en: <b>Login:</b>
ja: <b>ログイン:</b>

en: <b>Management:</b>
ja: <b>管理:</b>

en: <b>Security &amp; Updates:</b>
ja: <b>セキュリティと更新:</b>

en: <b>Spacewalk Location:</b>
ja: <b>Spacewalk の場所:</b>

en: <b>Support:</b>
ja: <b>サポート:</b>

en: <b>System ID:</b>
ja: <b>システム ID:</b>

en: <b>The network connection on your system is not active. Your system cannot be set up for software updates at this time.</b>
ja: <b>システム上のネットワーク接続が使用できない状態です。 今回、ご使用のシステムはソフトウェア更新の設定ができません。</b>

en: <b>Tip:</b> Minor releases with a '*' are currently fully supported by Red Hat.
ja: <b>ヒント:</b> '*' が付いたマイナーリリースは Red Hat で全面的にサポートされます。

en: <b>Warning:</b> Using this option, your system will always be the most recent minor release and <b>cannot</b> be limited to an older release version.
ja: <b>警告:</b> このオプションを使用すると、システムは常に最新のマイナーリリースとなるため、旧リリースバージョンに限定することはできません。

en: <b>Warning</b>
ja: <b>警告</b>

en: <b>You have no active subscriptions available in your account.</b> You will need to do one of the following to create an active subscription in your account before this system can be registered:
ja: <b>アカウントに利用できるアクティブなサブスクリプションがありません。</b> 次のいずれかを行ってアカウントにアクティブなサブスクリプションを作成してから、 このシステムを登録してください。

en: <b>Your system was registered for updates during installation.</b>
ja: <b>ご使用システムはインストール中に更新の為に登録されました。</b>

en: <b>_All available updates</b> will be provided to this system. If kept updated, this system will always be equivalent to the latest minor release in the main 'Red Hat Enterprise Linux x' software channel.
ja: <b>利用できるすべての更新</b> を提供します。更新を継続していれば、このシステムは常に「Red Hat Enterprise Linux x」のメインソフトウェアチャンネル内にある最新マイナーリリースと同等になります。(_A)

en: <b>_Limited updates</b> will be provided to this system, maintaining compatibility with the selected minor release software channel:
ja: 指定マイナーリリースのソフトウェアチャンネルとの互換性を維持する<b>限定的な更新</b>を提供します。(_L)

en: <big><b>Moving to earlier releases won't be possible</b></big>
ja: <big><b>以前のリリースへの移動は出来ません</b></big>

en: <big><b>Profile Data</b></big>
ja: <big><b>プロファイルデータ</b></big>

en: <big><b>System Name</b></big>
ja: <big><b>システム名</b></big>

en: <small><b>Example:</b> squid.example.com:3128</small>
ja: <small><b>例:</b> squid.example.com:3128</small>

en: <small><b>Example</b>: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX</small>
ja: <small><b>例</b>: XXXX-XXXX-XXXX-XXXX</small>

en: <small><b>Tip:</b> Red Hat values your privacy: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html.</small>
ja: <small><b>ヒント:</b> Red Hat は皆様のプライバシーを尊重しています (http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html)。</small>

en: <small>Tip: Forgot your login or password? Contact your Satellite's <i>Organization Administrator</i>.</small>
ja: <small>ヒント: ログインまたはパスワードを忘れてしまった場合は、Satellite の <i>組織の管理者 (Organization Administrator)</i> に連絡してください。</small>

en: A common cause of this error is the system time being incorrect. Verify that the time on this system is correct.
ja: このエラーの一般的な原因はシステムの不正確な時刻です。このシステムの時刻が正しいかどうか確認してください。

en: A connection was attempted with a malformed URI.
ja: 異常形成の URI で接続が試行されました。

en: A connection was attempted with a malformed URI: %s.
ja: 異常形成の URI で接続が試行されました: %s。

en: A profilename was not specified, and hostname and IP address could not be determined to use as a profilename, please specify one.
ja: プロファイル名が指定されていませんので、プロファイル名として使うホスト名と IP アドレスを決定が出来ません。ひとつ指定してください。

en: A proxy was specified at %s.
ja: プロキシは %s で指定されました。

en: A recognizable name will help you identify this system in a management interface.
ja: わかりやすい名前を付けることで管理インターフェースでの識別が容易になります。

en: A username and password are required to register a system.
ja: システムの登録にはユーザー名とパスワードが必要です。

en: Access to the technical support experts at Red Hat or Red Hat's partners for help with any issues you might encounter with this system.
ja: このシステムに関して遭遇する可能性があるあらゆる問題についてヘルプを求めるため Red Hat または Red Hat パートナーのテクニカルサポートへアクセスする

en: Activate a previously purchased subscription you have not yet activated.
ja: まだアクティブにしていない購入済みのサブスクリプションをアクティブにします。

en: Additional hardware information including PCI devices, disk sizes and mount points will be included in the profile.
ja: PCI デバイス、ディスク容量、マウントポイントを含む追加のハードウェア情報がプロファイルに含まれます。

en: All available updates
ja: 全ての利用可能な更新

en: All available updates will be provided to this system. If kept updated, this system will always be equivalent to the latest minor release in the main 'Red Hat Enterprise Linux x' software channel.
ja: <b>利用できるすべての更新</b> を提供します。更新を継続していれば、このシステムは常に「Red Hat Enterprise Linux x」のメインソフトウェアチャンネル内にある最新マイナーリリースと同等になります。

en: An error has occurred:
ja: エラーが発生しました:

en: An unexpected OS error occurred: %s
ja: 予期せぬ OS エラー発生: %s

en: Aplet screenshot
ja: アプレットのスクリーンショット

en: Architecture: %s, OS Release: %s, OS Version: %s
ja: アーキテクチャ: %s、 OS リリース: %s、 OS バージョン: %s

en: Are you Sure?
ja: 本当によろしいでしょうか？

en: Are you sure you don't want to register your system with Red Hat? You'll miss out on the benefits of a Red Hat Enterprise Linux Subscription:
ja: 本当にお使いのシステムを Red Hat に接続しなくてよいですか？ Red Hat Enterprise Linux サブスクリプションの特典を利用できなくなります。

en: Are you sure you would like to continue?
ja: 本当に続行しますか?

en: Attempting to contact the Spacewalk server.
ja: Spacewalk サーバーに接続しようとしています。

en: Attempting to run more than one instance of rhn_check. Exiting.
ja: rhn_check の複数のインスタンスを実行しようとしています。終了します。¶

en: Back
ja: 戻る

en: Building Package List
ja: パッケージ一覧を構成中

en: Building a list of RPM packages installed on your system.  Please wait.
ja: システムにインストールされている RPM パッケージの一覧を構成しています。お待ちください。

en: CPU Model:
ja: CPU モデル:

en: CPU Speed:
ja: CPU 速度:

en: CPU model:
ja: CPU モデル:

en: CPU speed:
ja: CPU 速度:

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cannot contact selected server
ja: 選択したサーバーにコンタクトできません

en: Certificate _Location:
ja: 証明書の場所(_L):

en: Channel(s): %s successfully added
ja: チャンネル: %s が正常に追加されました

en: Channel(s): %s successfully removed
ja: チャンネル: %s が正常に削除されました

en: Choose Service
ja: サービスの洗濯

en: Choose minor release
ja: マイナーリリースの選択

en: Close
ja: 閉じる

en: Compliance:
ja: コンプライアンス:

en: Confirm operating system release selection
ja: オペレーティングシステムリリース選択の確認

en: Confirm operation system release selection
ja: オペレーティングシステムリリース選択の確認

en: Connection aborted by the user
ja: ユーザーによって接続が中断されました

en: Copyright © 2006--2014 Red Hat, Inc. All rights reserved.
ja: Copyright Â© 2006--2014  Red Hat, Inc. All rights reserved.

en: Create Profile
ja: プロファイルの作成

en: Create Profile - Hardware
ja: プロファイルの作成 - ハードウェア

en: Create Profile - Packages
ja: プロファイルの作成 - パッケージ

en: Create profile
ja: プロファイルの作成

en: Delay error from server.  The message was:
ja: サーバからの遅延エラーです。メッセージ:

en: Do not attempt to use X
ja: X を使用しないようにする

en: Do not probe or upload any hardware info
ja: ハードウェア情報の検索もアップロードもしない

en: Do not profile or upload any package info
ja: パッケージ情報のプロファイル化やアップロードをしない

en: Do not start rhnsd after completion
ja: 完了後に rhnsd を起動しない

en: Do not upload any virtualization info
ja: 仮想情報をアップロードしない

en: Double-check the location - is '%s' correct? If not, you can correct it and try again.
ja: 場所を再確認してください、 「%s」は正しいですか? 正しくない場合、 修正してからやり直してください。

en: Download installation images for Red Hat Enterprise Linux releases, including new releases.
ja: 新しいリリースなど、 Red Hat Enterprise Linux リリース用のインストールイメージをダウンロードする

en: Downloads & Upgrades:
ja: ダウンロードとアップグレード:

en: ERROR
ja: エラー

en: ERROR: can not find RHNS CA file
ja: エラー: RHNS CA ファイルが見つかりません

en: ERROR: must be root to execute
ja: エラー: 実行する場合は root になる必要があります

en: ERROR: these arguments make no sense in this context (try --help)
ja: エラー: このコンテキストではこれらの引数は意味がありません (--help を参照)

en: ERROR: you have to specify at least one channel
ja: エラー: 少なくともチャンネルをひとつ指定する必要があります

en: ERROR: you may want to specify --add, --remove or --list
ja: エラー： --add、 --remove、 --list のいずれかを指定してください

en: Enter in the format hostname(:port)
ja: ホスト名を形式で表示 (:ポート)

en: Enter your Red Hat Satellite URL.
ja: Red Hat Satellite URL を入力してください。

en: Error
ja: エラー

en: Error communicating with server. The message was:
ja: サーバとの通信中にエラーが発生しました。メッセージ:

en: Error during adding channel(s) %s
ja: チャンネル %s の追加中にエラーが発生

en: Error during removal of channel(s) %s
ja: チャンネル %s の削除中にエラーが発生

en: Error parsing the oemInfo file at field:
ja: フィールドで oemInfo ファイルを構文解析中にエラー:

en: Error reading cpu information:
ja: CPU 情報を読み込み中に問題発生:

en: Error reading install method information:
ja: インストール方法に関する情報を読み込み中に問題発生:

en: Error reading network interface information:
ja: ネットワークインターフェース情報を読み込み中に問題発生:

en: Error reading networking information:
ja: ネットワーク情報を登録中に問題発生:

en: Error reading system memory information:
ja: システムメモリ情報を読み込み中に問題発生:

en: Error running hardware profile
ja: ハードウェアプロファイルを実行中に問題が発生しました

en: Error validating data at server:
ja: サーバでデータを確認中にエラー:

en: Error:
ja: エラー:

en: Error: Server Unavailable. Please try later.
ja: エラー: サーバーは利用できません。後で試して下さい。

en: Example: https://satellite.example.com/XMLRPC
ja: 例: https://satellite.example.com/XMLRPC

en: Fatal Error
ja: 致命的エラー

en: File Not Found:
ja: ファイルが見付かりません。:

en: Finish
ja: 終了

en: Getting list of packages installed on the system
ja: システムにインストール済みのパッケージ一覧を読み込んでいます

en: Go Back and Register
ja: 前に戻って登録する

en: Hardware Info
ja: ハードウェア情報

en: Hardware Profile
ja: ハードウェアプロファイル

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: I <b>_don't</b> have an SSL certificate. I will contact my system administrator for assistance and will register at a later time.
ja: SSL 証明書を <b>持っていません</b>。担当のシステム管理者に連絡して後で登録を行います (_D)。

en: I have an <b>_SSL certificate</b> to communicate with Spacewalk:
ja: Spacewalk と通信する <b>_SSL 証明書</b> を持っています:

en: I would like to connect to Spacewalk via an _HTTP proxy.
ja: HTTP プロキシ経由での Spacewalk への接続を希望します。(_H)

en: I would like to connect via an _HTTP proxy.
ja: HTTP プロキシ経由での接続を希望します。(_H)

en: I'll register later.
ja: 後で登録します。

en: IP Address:
ja: IPアドレス:

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: Include RPM packages installed on this system in my System Profile
ja: システムにインストール済の RPM パッケージをシステムプロファイルに含める

en: Include the following information about hardware and network:
ja: ハードウェアとネットワークについて以下の情報を含みます:

en: Installation _Number:
ja: インストール番号(_N):

en: It appears this system has already been set up for software updates:
ja: このシステムはすでにソフトウェア更新の設定が完了しているようです。

en: Limited Updates Only
ja: 限定的な更新のみ

en: Limited updates
ja: 限定的な更新

en: Limited updates will be provided to this system, maintaining compatibility with the selected minor release software channel:
ja: 指定マイナーリリースのソフトウェアチャンネルとの互換性を維持する限定的な更新を提供します。

en: Link To Subscription
ja: サブスクリプションへのリンク

en: Location:
ja: 場所:

en: Log in to http://rhn.redhat.com/ and unentitle an inactive system at Your RHN > Subscription Management > System Entitlements.
ja: http://rhn.redhat.com/ にログインしてから、「ユーザーの RHN > サブスクリプションの管理 > システムのエンタイトルメント」に行き、使用していないシステムのエンタイトルメントを外します。

en: Login:
ja: ログイン:

en: Make sure the network connection on this system is operational.
ja: このシステム上のネットワーク接続が使用可能な状態であるか確認してください。

en: Manage subscriptions and systems registered to Customer Portal via access.redhat.com or through one of our other subscription management services.
ja: access.redhat.com のカスタマーポータルまたは他のサブスクリプション管理サービスで登録しているサブスクリプションおよびシステムの管理を行ないます。

en: Management:
ja: 管理:

en: Memory:
ja: メモリ:

en: Memory:
ja: メモリー:

en: Network error:
ja: ネットワークエラー:

en: Next
ja: 次へ

en: No, Cancel
ja: いいえ、 取り消します

en: Notice
ja: 通知

en: Operating System Release Version
ja: オペレーティングシステムのリリースバージョン

en: Operating System version:
ja: オペレーティングシステムのバージョン:

en: Package
ja: パッケージ

en: Package Information
ja: パッケージ情報

en: Password error. The message was:
ja: パスワードエラーです。メッセージ:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Please enter a desired login.
ja: 希望のログインを入力してください。

en: Please enter and verify a password.
ja: パスワードの入力と確認を行ってください。

en: Please enter your Red Hat account information:
ja: Red Hat アカウントの情報を入力してください:

en: Please enter your account information for the <b>%s</b> Spacewalk server:
ja: <b>%s</b> Spacewalk サーバーのアカウント情報を入力してください:

en: Please enter your login information for the %s Red Hat Network Satellite:
ja: %s Red Hat Network Satellite 用のログイン情報を入力してください:

en: Please review the subscription details below:
ja: 以下のサブスクリプション詳細を確認してください。

en: Press <space> to deselect the option.
ja: <space> を押してオプションの選択を外します。

en: Problem registering system.
ja: システムを登録中に問題発生。

en: Problem registering system.
    
    A universal default activation key limits the number of systems which can connect to the RHN organization associated with your login. To allow this system to connect, please contact your RHN organization administrator to increase the number of systems allowed to connect or to disable this universal default activation key. More details can be found in Red Hat Knowledgebase Article #7924 at http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm
ja: システムを登録中に問題が発生しました。
    
    ユニバーサルデフォルトのアクティベーションキーは、 このユーザーのログインで関連付けられる RHN 企業/組織に接続できるシステムの台数を制限しています。 このシステムを接続させるには、 RHN 組織管理者 に連絡して接続できるシステム数を増やしてもらうか、ユニバーサルデフォルトのアクティベーションキーを無効にするよう依頼してください。 詳細については、 http://kbase.redhat.com/faq/FAQ_61_7924.shtm で Red Hat Knowledgebase Article #7924 をご覧ください。

en: Problem registering system:
ja: システムを登録中に問題発生:

en: Problem sending hardware information.
ja: ハードウェア情報の送信中に問題が発生しました。

en: Problem sending hardware profile.
ja: ハードウェアプロファイルを送信中に問題が発生しました。

en: Problem sending hardware profile:
ja: ハードウェアプロファイルの送信中に問題が発生しました:

en: Problem sending package information.
ja: パッケージ情報の送信中に問題が発生しました。

en: Problem sending package list.
ja: パッケージリスト送信中に問題発生。

en: Problem sending package list:
ja: パッケージ一覧を送信中に問題発生:

en: Problem writing out system id to disk.
ja: ディスクにシステムid書き込み中に問題発生。

en: Profile name:
ja: プロファイル名:

en: Provide a Security Certificate
ja: セキュリティ証明書の提示

en: Provide a security certificate
ja: セキュリティ証明書の提示

en: Proxy Configuration
ja: プロキシーの設定

en: Proxy P_assword:
ja: <b>プロキシのパスワード(_A)</b>

en: Proxy Setup Button
ja: プロキシ設定ボタン

en: Proxy _Username:
ja: <b>プロキシのユーザー名(_U)</b>

en: Purchase an additional Red Hat Enterprise Linux subscription at http://www.redhat.com/store/.
ja: http://www.redhat.com/store/ で追加の Red Hat Enterprise Linux サブスクリプションを購入します。

en: RHN Registration
ja: RHN 登録

en: RHN login field
ja: RHN ログインのフィールド

en: RHN password field
ja: RHN パスワードのフィールド

en: RPM dependency error. The message was:
ja: RPM の依存関係エラーです。メッセージ:

en: RPM error.  The message was:
ja: RPM エラーです。メッセージ:

en: RPM information is important to determine what updated software packages are relevant to this system.
ja: RPM 情報は、このシステムに関連した更新ソフトウェアを決定するのに重要です。

en: Receive the latest software updates, including security updates, keeping this Red Hat Enterprise Linux system <b>updated</b> and <b>secure</b>.
ja: 本 Red Hat Enterprise Linux システムを<b>安全で<b> </b>最新の状態に</b> 維持するためのセキュリティ更新を含め、最新のソフトウェア更新を受信します。

en: Receive the latest software updates, including security updates, keeping this Red Hat Enterprise Linux system updated and secure.
ja: この Red Hat Enterprise Linux システムを安全で最新の状態に維持するためのセキュリティ更新を含め、 最新のソフトウェア更新を取得する

en: Red Hat Account
ja: Red Hat アカウント

en: Red Hat Linux Version:
ja: Red Hat Linux バージョン:

en: Red Hat Login:
ja: Red Hat ログイン:ログイン:

en: Register Later
ja: 後で登録する

en: Register _Later
ja: 後で登録します。(_L)

en: Register for software updates from Spacewalk/Red Hat Satellite/Red Hat Network Classic
ja: Spacewalk/Satellite/Red Hat Network クラシックからソフトウェア更新用に登録する

en: Register the system even if it is already registered
ja: すでに登録済の場合でもシステムを登録する

en: Register to Spacewalk/Red Hat Satellite/Red Hat Network Classic.
ja: Spacewalk/Satellite/Red Hat Network クラシックに登録する

en: Registering System
ja: システムを登録中

en: Registering system and sending profile information.  Please wait.
ja: システムを登録し、プロファイル情報を送信中です。少々お待ちください。

en: Registering your system with Red Hat allows you to take full advantage of the benefits of a paid subscription, including:
ja: ご使用のシステムを Red Hat に登録すると、 有償サブスクリプションで得られる次のようなさまざまな利点をすべてご利用頂くことができます。

en: Review Subscription
ja: サブスクリプションの確認

en: Review system...
ja: システムを確認しています...

en: SSL certificate:
ja: SSL 証明書:

en: Security & Updates:
ja: セキュリティ と 更新 :

en: See /var/log/up2date for more information
ja: 詳細については、/var/log/up2date を参照してください

en: Select A File
ja: ファイルを 1 つ選択

en: Select how your system will receive updates:
ja: このシステムが更新を受け取る方法を選択してください:

en: Send Profile Information to Red Hat Satellite
ja: プロファイル情報を Red Hat Satellite へ送ります

en: Send _hardware profile
ja: ハードウェアプロファイルを送信(_H)

en: Send _package profile
ja: パッケージプロがいるの送信(_P)

en: Send hardware profile checkbox
ja: ハードウェアプロファイル送信のチェックボックス

en: Send package profile checkbox
ja: パッケージプロファイル送信のチェックボックス

en: Send us a profile of your current hardware and packages so we can determine what updates are available.
ja: このシステムにインストールされているパッケージおよびハードウェアプロファイルを送信して頂く必要があります。 これにより、 Red Hat は利用可能な更新を確定することができるようになります。

en: Sending Information
ja: 情報を送信中

en: Sending Profile to Red Hat Satellite
ja: プロファイルを Red Hat Satellite に送信中

en: Sending hardware information
ja: ハードウェア情報を送信中

en: Sending package information
ja: パッケージ情報を送信中

en: Server has refused connection due to high load
ja: 高負荷の為にサーバは接続拒否されました

en: Service Level:
ja: サービスレベル:

en: Set Up Software Updates
ja: ソフトウェア更新の設定

en: Show additional output
ja: 補足情報を表示

en: Software Channel Subscriptions:
ja: ソフトウェアチャンネルのサブスクリプション:

en: Software Update Not Set Up
ja: ソフトウェア更新の設定がされていません

en: Software Updates Not Set Up
ja: ソフトウェア更新の設定

en: Software update setup has been completed for this system.
ja: このシステムに対するソフトウェア更新の設定が完了しました。

en: Something went wrong while installing the new certificate:
ja: 新しい証明書のインストール中に問題が発生しました。

en: Spacewalk Location:
ja: Spacewalk の場所:

en: Specify a file to use as the ssl CA cert
ja: ssl CA cert として使うファイルを指定する

en: Specify a password
ja: パスワードを指定する

en: Specify a password to use with an authenticated http proxy
ja: 認証済みの HTTP プロキシで使うパスワードを設定します

en: Specify a profilename
ja: プロファイル名を指定する

en: Specify a url to use as a server
ja: サーバーとして使用する URL を指定する

en: Specify a username
ja: ユーザー名を指定する

en: Specify a username to use with an authenticated http proxy
ja: 認証済み HTTP プロキシと併用するユーザー名を指定します

en: Specify an activation key
ja: アクティベーションキーを指定する

en: Specify an http proxy to use
ja: 使用する HTTP プロキシを指定します

en: Specify an organizational id for this system
ja: このシステムに対して企業/組織 ID を指定する

en: Start Window
ja: ウィンドウを開始

en: Subscribe this system to the EUS channel tied to the system's redhat-release
ja: システムの redhat リリースに連結した EUS チャンネルにこのシステムをサブスクライブする

en: Subscriptions have been activated for the following Red Hat products/services:
ja: 次の Red Hat 製品/サービスに対してサブスクリプションがアクティブにされました。

en: Support:
ja: サポート:

en: System Already Registered
ja: このシステムは、すでに登録済みです

en: System ID:
ja: システム ID:

en: System Registration
ja: システムの登録

en: System _Name:
ja: システム名(_N):

en: Take me back to the registration
ja: 登録に戻ります

en: Take me back to the setup process.
ja: 設定のプロセスに戻ります。

en: The installation number [ %s ] provided is not a valid installation number. Please go back to the previous screen and fix it.
ja: 入力されたインストール番号 [ %s ] は有効なインストール番号ではありません。 前の画面に戻って修正してください。

en: The installation number is invalid
ja: インストール番号が無効です

en: The server indicated an error:
ja: サーバがエラーを表示しました。

en: The server may be in outage mode. You may have to try connecting later.
ja: サーバーが停止モードの可能性があります。 後で接続し直す必要があるかもしれません。

en: The server you are registering against does not support EUS.
ja: 登録先のサーバーは EUS をサポートしていません。

en: There was a SSL crypto error: %s
ja: SSL 暗号エラーが発生しました: %s

en: There was a problem registering this system.
ja: システムを登録中に問題発生。

en: There was an SSL error. This could be because the file you picked was not a certificate file.
ja: SSL エラーが発生しました。 選択したファイルが証明書ファイルではなかった可能性があります。

en: There was an SSL error: %s
ja: SSL エラーが発生しました: %s

en: There was an authentication error: %s
ja: 認証エラーが発生しました: %s

en: There was an error building the list of packages.
ja: パッケージ一覧を構成中にエラーが発生しました。

en: There was an error communicating with Spacewalk server.
ja: Spacewalk サーバーとの通信中にエラーが発生しました。

en: There was an error communicating with the registration server.  The message was:
ja: 登録サーバと通信中にエラーが発生しました。メッセージ:

en: There was an error communicating with the registration server:
ja: 登録サーバーと通信中にエラーが発生しました。:

en: There was an error getting the list of hardware.
ja: ハードウェア一覧を取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error loading your configuration.  Make sure that
    you have read access to /etc/sysconfig/rhn.
ja: 設定のロード中にエラーが発生しました。/etc/sysconfig/rhn 
    への読み込み権限があることを確認してください。

en: There was an error saving your configuration. Make sure that
    you own %s.
ja: 設定の保存中にエラーが発生しました。%s を所有していることを
    確認してください。

en: There was an error while applying your choice.
ja: 選択された項目を適用中にエラーが発生しました。

en: There was an error while assembling information for the profile.
ja: プロファイルの情報を収集中にエラーが発生しました。

en: There was an error while creating the profile.
ja: プロファイルの作成中にエラーが発生しました。

en: There was an error while installing the certificate.
ja: 証明書のインストール中にエラーが発生しました。

en: There was an error while logging in.
ja: ログイン中にエラーが発生しました。

en: There was an error while populating the profile.
ja: プロファイルの移植中にエラーが発生しました。

en: There was some sort of I/O error: %s
ja: I/O エラーが発生しました: %s

en: There was some sort of I/O error: %s
ja: I/O エラーの一種が発生しました: %s

en: This assistant will guide you through the process of registering your system with Red Hat to receive software updates and other benefits. You will need the following to register:
ja: 本機能は、ソフトウェアの更新やその他の特典などを取得するためシステムを Red Hat に登録する手順を案内していきます。登録には次のものが必要となります。

en: This client requires the server to support %s, which the current server does not support
ja: このクライアントは %s をサポートするサーバが必要です。現在のサーバはサポートしていません。

en: This error shouldn't have happened. If you'd like to help us improve this program, please file a bug at bugzilla.redhat.com. Including the relevant parts of '%s' would be very helpful. Thanks!
ja: 発生すべきエラーではありません。 このプログラムの改善にご助力頂ける場合には、 bugzilla.redhat.com でバグ報告をお願いします。 「%s」の該当部分をバグ報告に入れて頂くと非常に助かります。ありがとうございます。

en: This server doesn't support functionality needed by this version of the software update setup client. Please try again with a newer server.
ja: このサーバーはソフトウェア更新の設定クライアントの本バージョンによって必要とされる機能をサポートしていません。 新しいサーバーでやりなおしてください。

en: This system has already been registered with RHN using RHN certificate-based technology.
ja: このシステムはすでに RHN 証明書ベース技術で RHN に登録済みです。

en: This system is already registered. Use --force to override
ja: このシステムは既に登録済です。 --force を使用すると上書きします。

en: This system is not associated with any channel.
ja: このシステムはいずれのチャンネルにも関連付けられていません。

en: This system may not be updated until it is associated with a channel.
ja: チャンネルが指定されるまでこのシステムは更新されないかもしれません。

en: This system was unable to be associated with the following RHN module(s) because there were insufficient subscriptions available in your account:
ja: このシステムを次の RHN モジュールに関連付けることができませんでした。 ご使用のアカウントに利用できる十分なサブスクリプションがありません。

en: This system will receive updates from the following software channels:
ja: このシステムは次のソフトウェアチャンネルから更新を受け取ります:

en: Tip: Forgot your login or password?  Contact your Satellite's Organization Administrator.
ja: ヒント: ログインまたはパスワードを忘れてしまった場合は、 Satellite の 組織管理者 に連絡してください。

en: Tip: Red Hat values your privacy: http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html
ja: ヒント: Red Hat はプライバシーを尊重しています、 http://www.redhat.com/legal/privacy_statement.html。

en: To learn more about RHN registration and technologies please consult this Knowledge Base Article: <a href="https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563">https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563</a>
ja: RHN への登録と関連技術について、さらに詳しく知りたい場合は、Knowledge Base Article: <a href="https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563">https://access.redhat.com/kb/docs/DOC-45563</a> をご覧ください。

en: Unable to Locate SystemId
ja: SystemId が見付かりません

en: Unable to locate SystemId file. Is this system registered?
ja: SystemId ファイルが見つかりません。 このシステムは登録されていますか?

en: Unable to open gui. Try `up2date --nox`
ja: GUI をオープンできません。「up2date --nox」を試してください。

en: Updates Configured
ja: 更新が設定されました

en: Updating hardware profile...
ja: ハードウェアプロファイルを更新しています...

en: Updating package profile...
ja: パッケージプロファイルを更新しています...

en: Updating virtualization profile...
ja: 仮想プロファイルを更新しています...

en: Usage of --use-eus-channel option with --activationkey is not supported. Please use username and password instead.
ja: --activationkey と併用の --use-eus-channel オプションの使用はサポートがありません。 代わりにユーザー名とパスワードを使用して下さい。

en: Use Au_thentication with HTTP Proxy:
ja: HTTP プロキシで認証を使用する(_T):

en: Use Authentication with HTTP Proxy
ja: HTTP  プロキシによる認証を使用する

en: User interrupted process.
ja: ユーザーによりプロセスが中断されました。

en: V_iew Package Profile ...
ja: パッケージプロファイルを表示(_I)...

en: Version:
ja: バージョン:

en: View Hardware Profile
ja: ハードウェアプロファイルの表示

en: View Package Profile
ja: パッケージプロファイルの表示

en: Virtualization module: software updates for a limited number of virtual guests on this system.
ja: 仮想モジュール: このシステム上の仮想ゲストに対するソフトウェアの更新、 ゲスト数に制限があります。

en: Warning
ja: 警告

en: Warning: --contactinfo option has been deprecated. Please login to the server web user Interface and update your contactinfo.
ja: 警告: --contactinfo オプションは廃止決定です。サーバーのウェブログインインターフェイスに ログインして連絡先情報を更新して下さい。

en: Warning: Only installed product listed above will receive updates and support. If you would like to receive updates for additional products, please login to your satellite web interface and subscribe this system to the appropriate software channels. See Kbase article for more details. (http://kbase.redhat.com/faq/docs/DOC-11313)
ja: 警告: このシステムにインストールされている製品が上記に表示されない場合、 その製品に関する更新やサポートはお受けになれません。 製品に関する更新をお受けになりたい場合は、 ご使用のサテライトウェブインターフェースにログインして、このシステムを該当のソフトウェアチャンネルにサブスクライブさせ製品の更新を取得できるようにしてください。 詳細については Kbase article 11313 をご覧ください。 (http://kbase.redhat.com/faq/docs/DOC-11313)

en: Warning: Using this option, your system will always be the most recent minor release and cannot be limited to an older release version.
ja: <b>警告:</b> このオプションを使用すると、システムは常に最新のマイナーリリースとなるため、旧リリースバージョンに限定することはできません。

en: Warning: unable to enable rhnsd with chkconfig
ja: 警告: chkconfig では rhnsd を有効に出来ません

en: Warning: unable to enable rhnsd with systemd
ja: 警告: systemd では rhnsd を有効に出来ません

en: Warning:You will not be able to limit this system to minor release that is older than the recent minor release if you select this option.
ja: 警告: このオプションを選択すると、最近のマイナーリリースよりも古い マイナーリリースにこのシステムを限定することは出来ません。

en: We are attempting to contact the Red Hat Network server at %s.
ja: %s にある Red Hat Network サーバーにコンタクトを試行しています。

en: We could not contact the Satellite or Proxy at '%s.'
ja: 「%s」 の Satellite または Proxy にコンタクトできませんでした。

en: Why Register
ja: なぜ登録が必要か

en: Why Should I Connect to RHN? ...
ja: なぜ RHN に接続すべきですか ? ...

en: Why Should I Register?
ja: なぜ登録が必要がありますか？

en: Would you like to register your system at this time? <b>(Strongly recommended.)</b>
ja: いますぐシステムを登録しますか？ <b>(強く推奨)</b>

en: Yes, Continue
ja: はい、 続行します

en: Yes/No dialog:
ja: はい/いいえ ダイアログ:

en: You may be running a client that is incompatible with the server.
ja: サーバーと非互換のクライアントを実行している可能性があります。

en: You may deselect individual packages by unchecking them below.
ja: 以下の項目からチェックを外せば個別パッケージの選択を解除できます。

en: You must be root to run %s
ja: root で %s を実行する必要があります

en: You must choose a name for this profile.
ja: このプロファイル用に名前を選択する必要があります。

en: You must enter a login.
ja: ログインを入力する必要があります。

en: You must enter a password.
ja: パスワードをする必要があります。

en: You must enter a valid Satellite URL.
ja: 有効な Satellite の URL を入力する必要があります。

en: You must run rhn_register as root.
ja: root で rhn_register を実行してください。

en: You must run the RHN registration program as root.
ja: RHN 登録プログラムは root で実行する必要があります。

en: You must select a certificate.
ja: 証明書を選択する必要があります。

en: You need to register this system by running `rhn_register` before using this option
ja: このオプションを使用する前に、 「rhn_register」を実行してこのシステムを登録する必要があります。

en: You specified an invalid protocol. Only https and http are allowed.
ja: 無効なプロトコルを指定しました。 https または http しか使用できません。

en: You were unable to be subscribed to the following software channels because there were insufficient subscriptions available in your account:
ja: アカウントに十分なサブスクリプションがなかったため、次のソフトウェアチャンネルにサブスクライブできませんでした。

en: You will not be able to take advantage of these benefits without registering.
ja: システムを Red Hat Network に接続しないと、これらサブスクリプションの特典をご利用頂くことができません。

en: Your account login
ja: あなたのアカウントでログイン

en: Your system is not setup for software updates.
ja: システムはソフトウェア更新が設定されていません。

en: Your system is now ready to receive the software updates that will keep it secure and supported.
    
    You'll know when software updates are available when a package icon appears in the notification area of your desktop (usually in the upper-right corner, circled below.) Clicking on this icon, when available, will guide you through applying any updates that are available:
ja: システムの安全を維持し常にサポートされている状態にするためのソフトウェア更新の受信準備が整いました。
    
    利用できるソフトウェアの更新が発行されると、 デスクトップの通知エリアにパッケージアイコンを表示してユーザーに通知します (デスクトップの右上)。 アイコンが表示されたときにクリックすると、利用できる更新の適用方法が表示されます。

en: Your system is ready to receive the software updates that will keep it secure and supported.
    
    You'll know when software updates are available when a package icon appears in the notification area of your desktop (usually in the upper-right corner, circled below.) Clicking on this icon, when available, will guide you through applying any updates that are available:
ja: システムの安全を維持し常にサポートされている状態にするためのソフトウェア更新の受信準備が整っています。
    
    利用できるソフトウェアの更新が発行されると、 デスクトップの通知エリアにパッケージアイコンを表示してユーザーに通知します (デスクトップの右上)。 アイコンが表示されたときにクリックすると、利用できる更新の適用方法が表示されます。

en: Your system will be subscribed to %s 
    base software channel. You will not be
    able to move this system to an earlier release
    (you will be able to move to a newer release).
    Are you sure you would like to continue?
ja: ご使用のシステムは %s のベース 
    ソフトウェアチャンネルをサブスクリプションします。 
    このシステムを以前のリリースに転換する  
    ことは出来ません（新しいリリースには転換可能）。 
    本当にこれを継続したいですか ?

en: Your system will be subscribed to the base software channel to receive all available updates.
ja: ご使用のシステムは全ての利用可能な更新を受け取る為にベースソフトウェアチャンネルに サブスクライブされます。

en: Your system will be subscribed to the base software channel.  You will not be able to move this system to an earlier minor release channel if you continue (you will be able to move to a later release.)
ja: ご使用のシステムは ベースソフトウェアチャンネルにサブスクライブされます。 継続する場合は、このシステムをそれより以前のマイナーリリースに移動することは 出来ません。（より新しいリリースには移動可能です）

en: Your system will need to access a subscription. This will allow you to keep your system updated, secure, and supported.
ja: システムをサブスクリプションにアクセスさせる必要があります。これにより、システムを安全で最新の状態に維持することができるようになります。

en: [Deprecated] Read contact info from stdin
ja: [廃止決定] stdin から連絡先情報を読み込む

en: _Activate a subscription now...
ja: 今すぐサブスクリプションをアクティブにする(_A)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Go Back and Register
ja: 前に戻って登録する(_G)

en: _Login:
ja: ログイン(_L):

en: _Minor release:
ja: マイナーリリース(_M):

en: _No, Cancel
ja: いいえ、取り消します(_N)

en: _No, I prefer to register at a later time.
ja: いいえ、 後日に登録することを希望します。(_N)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Proxy Location:
ja: プロキシの場所(_P):

en: _Proxy Setup
ja: プロキシ設定(_P)

en: _View Hardware Profile ...
ja: ハードウェアプロファイルを表示(_V)...

en: _Why Should I Register?
ja: なぜ登録が必要ですか？(_W)

en: _Yes, Continue
ja: はい、続行します (_Y)

en: _Yes, I'd like to register now.
ja: はい、 いますぐ登録します。 (_Y)

en: class %s has no attribute '%s'
ja: クラス %s には属性 '%s' がありません

en: icon of aplet
ja: アプレットのアイコン

en: installation number field
ja: インストール番号のフィールド

en: list all available child channels
ja: 利用できる全ての子チャンネルの一覧

en: list channels
ja: チャンネルの一覧

en: name of channel you want to (un)subscribe
ja: サブスクライブさせる (サブスクライブを解除する) チャンネル名

en: progress bar
ja: 進捗バー

en: progress status
ja: 進捗状況

en: proxy location
ja: Proxy の場所

en: proxy password field
ja: Proxy パスワードのフィールド

en: proxy user field
ja: Proxy ユーザーのフィールド

en: satellite server location
ja: Satellite サーバーの場所

en: show base channel of a system
ja: システムのベースチャンネルを表示します

en: subscribe to channel
ja: チャンネルにサブスクライブする

en: system name
ja: システム名

en: unknown
ja: 不明

en: unsubscribe from channel
ja: チャンネルからサブスクリプションを解除する

en: verbose output
ja: 冗長な出力

en: your password
ja: 使用するパスワード

en: your user name
ja: 使用するユーザー名

en: • A network connection
ja: •ネットワーク接続

en: • Your account login
ja: • あなたのアカウントでログイン
